دانش-جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

کروموزومY به‌آرامی ناپدید می‌‌شود

کروموزومY به‌آرامی ناپدید می‌‌شود

۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۵ | نظر

جنسیت نوزادان انسان و سایر پستانداران توسط یک ژن تعیین‌کننده نر در کروموزومY تعیین می‌شود اما کروموزومY انسان در حال انحطاط است و ممکن است در چند میلیون سال آینده ناپدید و منجر به انقراض ما شود؛ مگر این‌که ژن جنسی جدیدی در سلول‌های ما تکامل پیدا کند.

کانی‌های جدید در شهاب‌سنگ بومیان سومالی

در گفت‌وگوی اختصاصی «جام‌جم» با دکتر حامد پورخرسندی مطرح شد

کانی‌های جدید در شهاب‌سنگ بومیان سومالی

۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵ | نظر

شهریور۱۳۹۹/سپتامبر۲۰۲۰ شهاب‌سنگ آهنی بزرگی در ناحیه العلی در منطقه هیران مرکزی در سومالی کشف شد. گروهی از دانشمندان دانشگاه آلبرتا در کانادا با هدف طبقه‌بندی این سنگ آسمانی که با دو نام رسمی العلی و غیررسمی بومی شبانگاه (Nightfall) شناخته می‌شود، ۷۰گرم از آن را به‌عنوان نمونه به آزمایشگاه بردند و در بررسی این برش کوچک موفق شدند دو کانی جدید را که تاکنون هرگز در طبیعت پیدا نشده بود کشف کنند؛ دو کانی جدید از ترکیبات فسفر، اکسیژن و آهن که پیش از این فقط نمونه آزمایشگاهی آن‌ها به‌صورت مصنوعی تولید شده بود.

تحول اقتصاد دانش ‏بنیان از مسیر انتقال فناوری

«جام‏ جم» بررسی می‏کند

تحول اقتصاد دانش ‏بنیان از مسیر انتقال فناوری

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۲ | نظر

هر فناوری تازه‎ای که در جهان متولد می‎شود از زمان تولدش تا لحظه‎ای که به دست ما می‎رسد، قصه مفصلی دارد. این فناوری نو به هر حال در جایی متولد شده و قرار است در جریان توسعه به کشورها، فرهنگ‎ها و بستر‌های سیاسی اجتماعی متفاوت وارد شود.

ابر‌های تیتان، شکار جدید جیمزوب

تلسکوپ زمینی کک، نتایج جیمزوب را تکمیل کرد

ابر‌های تیتان، شکار جدید جیمزوب

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۱ | نظر

سیاره زحل با ۸۲ قمر بیشترین تعداد قمر را در میان سیارات منظومه‌شمسی دارد. از میان این قمر‌ها تیتان که بزرگ‌ترین قمر زحل است این‌بار هدف تصویربرداری تلسکوپ فضایی جیمزوب قرار گرفته.

در چند قدمی کاربرد تراشه‌های مغزی

نورالینک تا ۶ماه آینده کارآزمایی بالینی را آغاز می‌کند

در چند قدمی کاربرد تراشه‌های مغزی

۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۴ | نظر

ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد‌جهان آخر هفته گذشته اعلام کرده که ظرف شش ماه آینده قرار است تراشه‌های مغزی شرکت فناوری‌های حوزه سلامتش یا همان نورالینک (Neuralink) وارد مرحـــــله کــــــارآزمایی بالینی شوند. تولیـــد تـــــراشه‌های مغزی فناوری پیشرو و لبه دانش است که به دنبال برقراری ارتباط مؤثر میان مغز انسان و سیستم‌های پردازنده است. آرزویی که اگر به صورت تمام و کمال و مطابق پیش‌بینی‌ها محقق شود، می‌تواند مرز‌های درمان بیماری‌های شناختی، ناتوانی‌های مغزی و مشکلات حسی ــ حرکتی را متحول کند.

ببینید | بازگشت از فضا

ببینید | بازگشت از فضا

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۲ | نظر

هنوز هم که هنوز است رفتن به فضا و بازگشتن از آن برای ذهن بشر امروزی عجیب است. هر چقدر هم که این موضوع از فرط تکرار برای عموم ما عادی شده باشد اما وقتی تصاویری از رفتن یا بازگشتن فضانوردان منتشر می‌شود به عجیب بودن این اتفاق منجر می‌شود.

محققان، دست باکتری‌ها را خواندند

محققان، دست باکتری‌ها را خواندند

۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳ | نظر

استعداد دردسرساز باکتری‌ها برای ایجاد مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها یک تهدید علیه سلامت ما انسان‌ها محسوب می‌شود که باعث شده دائم در حال تغییر باشند.

فرار رو به جلو در مواجهه با متان

گفت‌‎و‎گوی «جام‌جم» با سرپرست دفتر هوا‎ و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌‎زیست

فرار رو به جلو در مواجهه با متان

۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷ | نظر

قصه تایید و تکذیب‎های مسئولان درباره متان تهران از ۷آبان۱۴۰۱ آغاز شد یعنی زمانی که ابزار امیت(EMIT) ناسا، ابری از متان با ضخامت پنج کیلومتر را بر فراز آرادکوه در جنوب تهران شناسایی کرد. پس از انتشار عکس‎های ماهواره‎ای این ابر برخی از مسئولان شهرداری و سازمان مدیریت پسماند واکنش‎های عجیبی داشتند.

اقدام بین‌المللی علیه سونامی پلاستیکی

«جام‌جم» از جزئیات نشست ‌بین‌المللی درخصوص زباله‌ های پلاستیکی گزارش می‌دهد

اقدام بین‌المللی علیه سونامی پلاستیکی

۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵ | نظر

پس از جنگ جهانی دوم، تولید و توسعه محصولات پلاستیکی چنان شتاب گرفت که عصر مدرن را به طور کلی متحول کرد. پلاستیک‌ها با ابزارهای نجات‌بخش، پزشکی را دگرگون کرد، سفرهای فضایی ممکن شد، خودروها و جت‌ها را سبک‌تر کرد و باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت و آلودگی شد.