فرهنگ - کتاب و ادبیات - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

کتاب و ادبیات
تاریخ را می‌شود تحریف کرد اما نه برای همیشه

«عمارت هیتلر» داستان معمایی چند نسل

تاریخ را می‌شود تحریف کرد اما نه برای همیشه

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷

رمان تاریخی رمانی نیست که وقایع و موضوعاتی را که در گذشته اتفاق افتاده، توصیف کند بلکه رمانی است که مسیر گذشته زندگی را بازسازی و به‌گونه‌ای دیگر ارائه ‌کند و حس ماندگاری و بازنمایی گذشته را در خواننده به وجود ‌آورد.

ناگفته‌هایی که روی دوش راوی سنگینی می‌کرد

ناگفته‌هایی که روی دوش راوی سنگینی می‌کرد

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴

پاسخ به این سؤال که چطور آقای حدادزادگان را شناختم و این‌کار چطور شکل گرفت، سخت است. خودم بعضی وقت‌ها از جواب‌دادن به آن خجالت می‌کشم. حقیقت این است که من کاری به نام روزشمار دفاع‌مقدس برای استان قزوین انجام داده بودم که بیشتر وقایعی که در جنگ تحمیلی و مرتبط با آن را در قزوین اتفاق افتاده بود، در روزنامه‌ها، کتاب‌ها و اسناد مرتبط را، جمع‌آوری کرده بودم.

در فوتبال مگر چند موقعیت گل پیش‌ می‌آید؟

مرتضی سرهنگی «روزهای پیام‌بری» را در قالب نشست پاورقی، مورد نقد و بررسی قرار داد

در فوتبال مگر چند موقعیت گل پیش‌ می‌آید؟

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۱

«روزهای پیام‌بری» روایت زندگی غلامحسن حدادزادگان است. راوی این کتاب خبر شهادت رزمندگان قزوینی را که بیشترشان در لشکر۱۷ علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) عضو بودند و همچنین برخی شهدای ارتش را به خانواده‌های‌شان می‌رساند و بخش برجسته‌ کتاب، اتفاقاتی است که برای او در این جریان و مسیر می‌افتاده است. معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری به‌تازگی سنگ‌بنای نشست‌هایی با عنوان «پاورقی» را گذاشته که بنا دارد کتاب‌های ارزشمند تولیدشده در استان‌ها با محوریت ادبیات پایداری را بازمعرفی و بررسی کند. اولین قسمت از این برنامه‌ها به بررسی کتاب «روزهای پیام‌بری» اختصاص داشت که گزارش و یادداشت‌هایی درباره آن، پیش روی شماست. آنچه در ادامه می‌خوانید، گزیده‌ای از سخنان استاد مرتضی سرهنگی در این نشست است.

«بنفشه»ای که در پاییز گل داد

گزارشی به بهانه شکفتن کتابفروشی «بنفشه» در خیابان کریمخان؛

«بنفشه»ای که در پاییز گل داد

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶

این روزها اگر به خیابان کریمخان زند سری زده‌باشید، حتما با کتابفروشی «بنفشه» روبه‌رو شده‌اید؛ یک فروشگاه کتاب جذاب و خوش رنگ و لعاب با لوگوی جذاب و دیدنی که تقریبا همه چیز در آن، بنفش و سفید است؛ از دکوراسیون خلاقانه و جدید در مبلمان و تزئینات داخلی تا لباس کارکنانش. کتابفروشی بنفشه، نوزاد نورسیده انتشارات قدیانی با بیش از چهار دهه سابقه فعالیت است؛ مکانی به وسعت ۱۵۰۰مترمربع در شش طبقه که می‌تواند ماوای جدیدی برای خانواده‌های اهل کتاب در طول روز یا حتی آخر هفته‌ها باشد. در این کتابفروشی علاوه بر عرضه کتاب طبقاتی برای نوشت‌افزار، لوازم هنری و مهندسی، گالری، صنایع‌دستی، کافه کتاب و بازی‌های فکری و رایانه‌ای در نظر گرفته شده‌است که شما با آسانسور یا پله می‌توانید به هر طبقه دسترسی راحت داشته‌باشید. چند قدم با ما همراه باشید تا نگاهی کوتاه داشته‌باشیم به این محل فرهنگی و دیدنی.

جای خالی فرم

برای «عصرهای کریسکان‌»

جای خالی فرم

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳

در آثاری که تحت عنوان خاطره جنگ دسته‌بندی می‌شوند، بیش از هر عاملی به ارزش محتوایی و سندی متن توجه می‌شود و اینجاست که به علت ادای دین به ارزش‌ها جای بسیاری عوامل خالی می‌ماند. مثل نثر، تخیل، فرم کار و تمهیدات داستانی. البته به این معنی نیست که هیچ نویسنده‌ای در این حیطه نثر خوبی ندارد یا توجهی به عناصر داستانی نمی‌کند. به هیچ عنوان این‌گونه نیست حتی در انتخاب زاویه دید و راوی برخی از نویسندگان راوی اول شخص را انتخاب نمی‌کنند هرچند خاطرات از زبان شخص او باشد یا زمان را خطی انتخاب نمی‌کنند.

نفر ششم پنج تن

یادداشتی بر کتاب «آفتاب در حجاب» اثر سید مهدی شجاعی

نفر ششم پنج تن

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰

حضرت زینب (س)، شخصیتی خمیده و مدام در حال گریه نبودند! قطعا تحمل غم سخت و سنگینی مانند روز عاشورا، بسیار سخت است و فشار بسیاری بر هر شخصی وارد می‌کند اما تمایز حضرت زینب(س) در این مسأله اینجاست که ایشان با وجود تحمل چنین داغی، با صبری فراوان و مثال‌زدنی، توانستند جریانی را راهبری کنند که تا امروز ماندگار شده است. این ویژگی ایشان می‌تواند الگویی بسیار خاص و مهم برای همگان باشد. جایگاه حضرت زینب(س) در بین فرزندان امامان معصوم، بسیار نزدیک به خود معصومین است.

راهی برای شناخت «گوهر هستی» و «تراز سبک زندگی»

نگاهی به کتاب «او فاطمه است» که به‌تازگی روانه بازار نشر شده است

راهی برای شناخت «گوهر هستی» و «تراز سبک زندگی»

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶

کتاب «او فاطمه است» با بازآفرینی زهره یزدان‌پناه قره‌تپه از سوی مؤسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر روانه بازار نشر شده است.

روایتی از زندگی غلامحسن حدادزادگان، پیام‌رسان و راننده پیکر شهدا

روزهای پیام‌بری...

روایتی از زندگی غلامحسن حدادزادگان، پیام‌رسان و راننده پیکر شهدا

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۶

هر نوشته‌ای برای بدل شدن به ادبیات نیازمند درونی شدن است. برقراری نسبتی عمیق و درونی بین نویسنده و سوژه. این درونی شدن هرچند برای رسیدن به ادبیات کافی نیست اما چندان مهم است که اگر نباشد حتما نویسنده به ساحت ادبیات راه نخواهد یافت.

مرده‌ها تنها یک مطلب را به ما گوشزد می‌کنند...

مرده‌ها تنها یک مطلب را به ما گوشزد می‌کنند...

۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۰

اگر عاشق شعرهای سهراب سپهری هستید، کتاب‌های پائلو کوئیلو و جبران خلیل جبران را می‌خوانید، اگر دوستدار جملات قصار یا گزین‌گویه‌ها و متن‌های عرفانی، ادبی و شاعرانه هستید و اگر در کتاب‌های داستان و رمان، صرفا به دنبال وقایع و حوادث داستان نیستید بلکه ردپای فلسفه، تفکر و جهان‌بینی نویسنده را نیز در خلال داستان جست‌وجو می‌کنید، قطعا از خواندن کتاب‌های کریستین بوبن، نویسنده‌ای که همین هفته درگذشت؛ لذت خواهید برد.

نیازمندی ها