فرهنگ - صدا و سیما - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

صدا و سیما
بسیج؛ از بازدارندگی و امنیت‌ آفرینی تا تمدن‌سازی نوین اسلامی

بسیج؛ از بازدارندگی و امنیت‌ آفرینی تا تمدن‌سازی نوین اسلامی

۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۴

در پنجم آذرماه ۱۳۵۸ با فرمان مبارک امام خمینی(ره) بسیج مستضعفین تشکیل شد. شجره طیبه‌ای که بیش از چهار دهه از تولد آن می‌گذرد و اینک، گرچه ریشه مستحکم این درخت تناور در ایران اسلامی و زادگاه انقلاب جهانی اسلام مستقر است، اما شاخ و برگ‌های آن در اقصی نقاط جهان اسلام از مدیترانه تا باب المندب و ظهور بسیج‌های مردمی آزادیخواه منطقه گسترده شده است.

تحول آفرینی در رادیو

نگاهی به برنامه‌های رادیو آوا و رادیو پیام

تحول آفرینی در رادیو

۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴

از دیرباز رادیو دوست وهمراه قشرهای مختلف جامعه به‌ویژه خانواده‌ها و جوانان بوده ومتولیان ومسئولان و هنرآفرینان آن پیوسته کوشیده‌اند، با به‌روز کردن برنامه‌های گوناگون و ایجاد آیتم‌های مناسب ومخاطب پسند در زمینه‌های علمی و آموزشی، هنری و فرهنگی، ورزشی و اجتماعی، افزون برهمراه داشتن شنوندگان پروپا قرص قدیمی، در جذب مخاطبان جدید هم، راه‌های توفیق و موفقیت را بپیمایند و تولیدات متنوع و روزآمد و توفیق اجتماعی برنامه‌ها، نشانگر درستی عملکرد آنها و رضایت مردم است.

«نسیما»؛ هم جذاب هم فرهنگ‌ساز

«نسیما»؛ هم جذاب هم فرهنگ‌ساز

۱۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱

حالا که رئالیتی‌شوها جای خود را در تلویزیون و نمایش خانگی باز کرده‌اند، «تلویزیون-واقعیت» (رئالیتی تی‌وی) را عموما در زمره گونه‌های متأخر برنامه‌سازی نام می‌برند، حال‌آن‌که اولین خروجی‌های این ژانر، از سال۱۹۴۸ و با تولید«Candid Camera» یا همان دوربین‌مخفی پا به عرصه تصویر گذاشتند.

آری! به اتفاق جهان می‌توان گرفت

آری! به اتفاق جهان می‌توان گرفت

۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸

رسالت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در چند کلیدواژه مشترک است که از جمله آنها می‌توان به دو واژه فرهنگ و ارتباطات اشاره کرد و خوشبختانه معاونت برون‌مرزی سازمان صداوسیما در مسیر انجام رسالت بین‌المللی خود که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نهاد آن است رو به سوی هم‌افزایی دارد به‌گونه‌ای که می‌توان گفت حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت/ آری به اتفاق، جهان می‌توان گرفت.

آن‌گاه که مسلم به خیمه سیدالشهدا می‌پیوندد

آن‌گاه که مسلم به خیمه سیدالشهدا می‌پیوندد

۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶

ناهید صمدی‌ امین، کارگردان انیمشین «عاشوراییان» به تهیه‌‌کنندگی مرکز پویانمایی صبا، در پاسخ به این سؤال که این انیمیشن را حائز چه ویژگی‌هایی می‌داند که از آن به‌عنوان یکی از بهترین نمونه‌های انیمیشن‌های مذهبی و به‌طور مشخص عاشورایی یاد می‌کنند، به جام‌جم چنین می‌گوید: «یکی از ویژگی‌هایی که باعث ماندگاری این کار شد این بود که تیم تولید آن از قابلیت تبدیل‌شدن به افرادی بسیار حرفه‌ای برخوردار بود و اغلب‌شان توانستند در طول همکاری و با پایان آن پروژه‌هایی را به‌صورت شخصی آغاز کنند. این افراد در طول مراحل تولید، صادقانه کنار ما بودند و از صمیم قلب مایه گذاشتند.

روایت‌هایی مانا و هنرمندانه از عاشوراییان

«پیر وفا» و «شب‌ دهم» در یک نگاه

روایت‌هایی مانا و هنرمندانه از عاشوراییان

۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳

به مناسبت ایام محرم و رخداد قیام عاشورا و حماسه‌سازی‌ها و رشادت‌ها و شهادت‌های عاشوراییان، رسانه‌ملی در کنار تولید و پخش برنامه‌ها و فیلم‌ها و سریال‌های مناسبتی و بازپخش سریال فاخر و وزین «مختارنامه» ساخته ماندگار داوود میرباقری، اقدام به پخش دو اثر نمایشی ارزشمند و تماشایی کرده است.

ساختارشکنی بی‌نظیر «حسینیه معلی»

ساختارشکنی بی‌نظیر «حسینیه معلی»

۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۱

ما در مناسبت‌ها شاهد برنامه‌های مختلف تلویزیون هستیم اما همه برنامه‌هایی که تولید و روانه آنتن می‌شد از یک فرمول ثابت برخوردار بودند و همین موضوع باعث می‌شد تا مخاطبان شاهد برنامه‌هایی با ساختارهای تکراری باشند و این خوب نبود، ولی به نظرم برنامه معلی خط‌ شکنی کرد و این برنامه تلویزیونی فرمول ثابت برنامه‌های معارفی را کنار گذاشت و با بهره بردن از ایده‌های خلاقانه، برنامه معلی را روانه آنتن کرد.

مرجعیت تلویزیون در تولید سریال

مرجعیت تلویزیون در تولید سریال

۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۲

تلویزیون همیشه در شمار رسانه‌های اصلی جذب مخاطب ایرانی بوده است و چه برای مخاطبان ایرانی ساکن در ایران و چه برای مخاطبان ایرانی ساکن در خارج، همواره پیگیری سریال‌ها و برنامه‌های سرگرم کننده داخلی اهمیت داشته است.

مجموعه‌ای علیه حکومت استبدادی

مجموعه‌ای علیه حکومت استبدادی

۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۹

کیت وینسلت، بازیگر انگلیسی‌تبار سینما که اخیرا به تلویزیون روی‌آورده، در مجموعه جدید خود به نام «مکان» راهی دوران کهن می‌شود تا داستانی در ارتباط با یک رژیم استبدادی را تعریف کند. خالق این درام تاریخی ضداستبدادی، ویل تریسی یکی از برنامه‌سازان موفق کارهای قاب‌کوچک است.

نیازمندی ها