فرهنگ - دفاع مقدس - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

دفاع مقدس
‌می‌خواستیم مهریه‌های‌مان را خرج بسیج کنیم

روایت یکی از خواهران بسیجی از خاطراتش در دهه۶۰

‌می‌خواستیم مهریه‌های‌مان را خرج بسیج کنیم

۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵

اصرار دارد نام و عکسی از او منتشر نشود. علتش را نمی‌دانم، اما می‌شود حدس زد که نمی‌خواهد هیچ کدام از خدماتی که به عنوان یک بسیجی جان‌برکف در دوران جنگ ارائه داده، رنگ ریا به خود بگیرد. پایگاه مقداد از جمله مراکز مهمی بود که در روز‌های جنگ تحمیلی، نیرو‌های زیادی را روانه جبهه‌های نبرد کرد و خواهران بسیجی این پایگاه هم ضمن دیدن آموزش‌های نظامی، همواره در پشت جبهه‌ها پشتیبان پدران، پسران و همسران خود بودند.

پیکر ۱۰۰ شهید دوران دفاع مقدس به کشور بازخواهد گشت

فرمانده کمیته جستجوی مفقودان ستاد کل نیروهای مسلح:

پیکر ۱۰۰ شهید دوران دفاع مقدس به کشور بازخواهد گشت

۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰

فرمانده کمیته جستجوی مفقودان ستاد کل نیروهای مسلح گفت: پیکرهای پاک ۱۰۰ شهید دوران هشت سال دفاع مقدس روز پنجشنبه هفته جاری با استقبال مردم آبادان و خرمشهر از طریق آبراه اروند رود وارد خاک کشور خواهند شد.

وقتی باران به کمک رزمندگان آمد

روایت رزمندگان از شب عملیات موفق طریق‌القدس در ۴۱سال پیش، خواندنی است

وقتی باران به کمک رزمندگان آمد

۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۵

۳۰دقیقه از نیمه‌شب هشتم آذر۱۳۶۰ گذشته بود که رمز «یاحسین (ع)» از بی‌سیم قرارگاهی که در روستای بردیه در غرب سوسنگرد قرار داشت به گوش فرمانده گردان‌ها رسید. اتاقی کوچک که با بلوک‌های سیمانی احداث شده بود و استحکاماتی نداشت.

یک‌سال زندگی در عمق خاک‌عراق

سردار حاج‌جعفر جهروتی‌زاده از عملیات‌های نفسگیر برون‌مرزی روایت کرد

یک‌سال زندگی در عمق خاک‌عراق

۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۵

سالگرد عملیات‌های برون‌مرزی فتح۳ (۲۴آبان۱۳۶۵) و ظفر۳ (۲۵آبان۱۳۶۶) بهانه خوبی بود برای نشستن پای صحبت‌های سردار حاج‌جعفر جهروتی‌زاده. او که شاخص‌ترین فعالیت‌هایش را در حوزه تخریب و در لشکر ۲۷ محمدرسول‌ا... انجام داده بود، پس از مدتی به قرارگاه رمضان پیوست و در عملیات‌های برون‌مرزی شرکت کرد.

از تانک‌ایرانی تا کمپرسی‌شخصی

از تانک‌ایرانی تا کمپرسی‌شخصی

۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۶

عملیات والفجر۴ اولین عملیات بزرگ در شمال‌غرب کشور بود که در روزهای پایانی مهر ۶۲ در منطقه عمومی شیلر از دو محور بانه و مریوان آغاز شد و به‌نتایج قابل قبولی دست پیدا کرد. طبق درخواست قرارگاه عملیاتی، باتوجه به حساسیت منطقه، سپاه مریوان اقدام به تخلیه نزدیک به ۴۰ روستا از مردم کرد و مردم با اعتماد و حسن نیتی که نسبت به سپاه داشتند با کمترین امکانات ممكن فقط وسایل مورد نیازشان را برداشته و به علت نبودن مسکن مناسب در کپرها و چادرها سکونت کردند.

جنگیدن در سیلاب و خون

چهل‌و‌یک سال پیش در جبهه میانی، عملیاتی انجام شد که کمتر از آن شنیده‌ایم؛ عملیات محرم

جنگیدن در سیلاب و خون

۱۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵

ساعت ۶ صبح ۱۱آبان۱۳۶۱ به استثنای جناح چپ منطقه عملیات، کلیه یگان‌ها اهداف تعیین شده را تصرف کردند و پس از یکی دو ساعت، بین همه نیرو‌ها الحاق حاصل شد. این اتفاق برای عملیاتی افتاد که از نوع عملیات‌های محدود بود و در منطقه عمومی موسیان روی ارتفاعات جبال حمرین آغاز شد.

خرمشهر، مظلوم تاریخ‌ساز

۴۲سال پیش در چنین روزی خرمشهر به‌طور کامل سقوط کرد

خرمشهر، مظلوم تاریخ‌ساز

۰۴ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱

چهارم آبان ۱۳۵۹ در تاریخ دفاع‌مقدس یکی از روز‌های تلخ است چرا که رزمندگان و مدافعان خرمشهر بعد از ۳۴ روز جنگیدن در مقابل ارتش‌ بعثی عراق که ماه‌ها قبل به خاک پاک کشورمان حمله کرده بود، مجبور به ترک آن شدند. بار‌ها درباره آزادسازی خرمشهر خوانده‌اید، اما تابه‌حال کمتر درباره آخرین روز‌های مقاومت در این شهر، چیزی به گوش‌تان رسیده است.

ببینید | میان مِه‌ماندگان

ببینید | میان مِه‌ماندگان

۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۲

شاید فراموش شده‌ترین زندگان تاریخ باشند؛ جانبازان دوران دفاع مقدس. پس از گذشت سی‌وچهار سال از پایان جنگ، همچنان عده‌ای از آنانی که جان‌شان را برای حفظ میهن، سپر کردند، نفس می‌کشند.

نیازمندی ها