کلیک - کامپیوتر - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

کامپیوتر
علاقه زنان به ذخیره رمزارزها

علاقه زنان به ذخیره رمزارزها

۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴

طبق یک نظرسنجی اخیر، در حالی که انواع دارایی سنتی نتوانسته پذیرش گسترده‌تری را در میان زنان داشته‌باشد، به نظر می‌رسد کریپتو در جذب زنان جوان موفق بوده‌ است.

نبرد شغل‌ها با هوش مصنوعی

نبرد شغل‌ها با هوش مصنوعی

۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱

اگر به وعده‌های تاریکی که اخبار روز منتشر می‌کنند باور دارید، ممکن است فکر کنید اتوماسیون و استقرار سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی در محل کار جایگزین بسیاری از مشاغل در سراسر جهان خواهد شد. اما کارشناسان مدیریت و فناوری، تام داونپورت و استیون میلر، استدلال می‌کنند که هوش مصنوعی یک نابودکننده شغل نیست - مهم نیست پیش‌بینی‌های دیگر چه می‌گویند. بله، هوش مصنوعی و فناوری هوشمند برخی از مشاغل را در اختیار خواهند گرفت اما این کار کارگران را برای انجام کارهای چالش‌برانگیزتر و مهم‌تر آزاد می‌کند.

جایگاه فناوری کوانتوم در ایران

گشت و گذار در بازار فناوری ‌های برتر و نوین

جایگاه فناوری کوانتوم در ایران

۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲

فناوری کوانتومی شامل رایانش، حسگرها و ارتباطات کوانتومی می‌شود. پیش‌بینی می‌شود تا سال۱۴۰۵ این فناوری موجب جهش بزرگی در علوم رایانشی خواهد شد و امنیت بسیاری از سامانه‌های رمزنگاری فعلی را درهم خواهد شکست و انواع جدیدی از ارتباطات ایمن و حسگرهای بسیار دقیق را به‌وجود خواهد آورد. در عرصه جهانی، رقابت سنگینی در عرصه فناوری کوانتومی در جریان است، چین احتمالا در فناوری کوانتومی سلطه فناورانه آمریکا را به چالش خواهد کشید. چین بیش از ۱۵میلیارد دلار اعتبار جهت برتری کوانتومی در‌نظر گرفته است.

ازجنگ ژنتیک علیه پیری تا حافظه‌ کوانتومی

ازجنگ ژنتیک علیه پیری تا حافظه‌ کوانتومی

۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۱

۱۵ سال پیش، دانشمندان دانشگاه کیوتو در ژاپن به کشف عجیبی دست یافتند. هنگامی که آنها فقط چهار پروتئین را به یک سلول پوست اضافه کردند و حدود دو هفته منتظر ماندند، برخی از سلول‌ها دچار تحول غیرمنتظره و حیرت‌انگیزی شدند: آنها دوباره جوان شدند. تحقیقاتی که ژاپنی‌ها سرمنشأ آن بودند، هنوز از راه‌های گوناگونی مانند کشف ژن پیری (و خنثی‌کردنش) ادامه دارد. هفته‌ گذشته آزمایشگاه آلتوس داده‌هایی را منتشر کرد که در آن موش‌های بیمار با تغییرات ژنتیکی به سن جوانی بازگشته‌اند. روش آزمایشگاه آلتوس ایجاد تغییرات اپی‌ژنتیک است. اپی‌ژنوم‌ها مواد شیمیایی‌ای هستند که بر روی DNA وجود دارند و تعیین می‌کنند که چه ژنی فعال شود یا خاموش شود.

زندگی بدون فیسبوک زیباست

چرا وزیر اقتصاد آلمان به فیسبوک حمله کرد؟

زندگی بدون فیسبوک زیباست

۰۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵

دو مقام ارشد اروپایی از هشدار متا مبنی بر این‌که در صورتی که مقررات داده در آنجا ادامه یابد و غول فناوری از ارسال اطلاعات کاربران به ایالات متحده جلوگیری کند، ممکن است خدمات خود را در اروپا تعطیل کند، کنار گذاشتند. فوریه 2022 رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس گفت: پس از هک شدن حسابم، چهار سال بدون فیسبوک و توییتر زندگی کردم و زندگی فوق‌العاده‌ای بود. برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه هم که در کنار هابک صحبت می‌کرد، گفت: می‌توانم تأیید کنم که زندگی بدون فیسبوک بسیار خوب است و ما بدون فیسبوک خیلی خوب زندگی می‌کنیم. لومر افزود: غول‌های دیجیتال باید درک کنند که قاره اروپا برای حفظ حاکمیت خود مقاومت کرده و خواهد کرد. هابک هم گفت: اتحادیه اروپا یک بازار داخلی بزرگ با قدرت اقتصادی بزرگ است که اگر ما با وحدت عمل کنیم، مرعوب چنین چیزی نخواهیم شد.

هفت‌خوان فناوری برای حذف رایانه رومیزی و عوامل تاثیرگذار بر فراز و فرود آن در آینده

هفت‌خوان فناوری برای حذف رایانه رومیزی و عوامل تاثیرگذار بر فراز و فرود آن در آینده

۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴

اگر سن شما تا حدی زیاد باشد، احتمالا می‌دانید که مردم سال‌هاست مرگ رایانه شخصی را پیشگویی می‌کنند. برای بسیاری، این رایانه به سادگی به یک عامل کوچک‌تر تبدیل شده است، دستگاه‌های دستی که همیشه با خود حمل می‌کنند. اما در معنای دقیق‌تر رایانه شخصی، محیط دسکتاپ، تا امروز بهترین گزینه برای بهره‌وری، تولید محتوا و حتی بازی است. اما آینده رایانه‌های رومیزی چه خواهد بود و چه نوع تجربه‌هایی را می‌توانیم هنگام استفاده از آن در سال 2025 یا 2030 انتظار داشته باشیم؟ در قسمت اول از سری «آینده فناوری»، پیش‌بینی‌هایی درباره نسل بعدی رایانه‌های شخصی خواهیم گفت. به جای رؤیای دور در آینده، ما سعی خواهیم کرد دنبال مراحل تکاملی عملی و علمی باشیم که به راحتی می‌توانیم در 5 تا 15 سال آینده ببینیم.

نگران آینده رایانه رومیزی نباشید!

نگران آینده رایانه رومیزی نباشید!

۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۸

هنگام صحبت در مورد رایانه، پیش‌بینی روند آینده و آماده‌شدن برای آن یک اصطلاح رایج است. این مسأله به این اشاره دارد که مطمئن شوید رایانه شما می‌تواند با پیشرفت‌های جدید سال‌های بعد سازگار شود. اگر در حال خرید یک رایانه شخصی جدید یا ساختن یک رایانه شخصی هستید، می‌خواهید بدانید که به این زودی‌ها قدیمی نمی‌شود، درست است؟ اما آیا واقعا ارزش تلاش و هزینه برای یک رایانه مقاوم در برابر گذر زمان را دارد؟ با توجه به سرعت سریع تغییر در دنیای فناوری، آیا واقعا می‌توانید یک رایانه بدون نقص برای آینده تهیه کنید؟ یا بهتر است رایانه قدیمی خود را به‌سادگی تعویض کنید؟

5G‌، رایانه رومیزی را متحول می‌کند

5G‌، رایانه رومیزی را متحول می‌کند

۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴

با توجه به این‌که کره‌جنوبی و ایالات متحده شبکه‌های 5Gخود را فعال کرده‌اند و استرالیا نیز در ژوئن این راه را ادامه داد، می‌توان گفت که عصر 5G به‌طور جدی آغاز شده است؛ مجموعه‌ای از دستگاه‌های جدید آماده 5G آماده عرضه به بازار هستند برای بهره‌گیری از سرعت‌های سریع‌تر و تأخیر کم که برای نسل بعدی شبکه تلفن همراه طراحی شده ‌است. در حالی‌که تلفن‌های هوشمند در ارتباط با 5G اغلب مورد بحث قرار می‌گیرند، آنها تنها دستگاه‌هایی نیستند که از شبکه استفاده می‌کنند. رایانه‌های شخصی همچنین 5G دریافت خواهند کرد و دری را روی دنیای جدیدی از امکانات باز می‌کند که می‌تواند نحوه استفاده ما از رایانه‌ها را تغییر دهد. بیشتر هیجان 5G حول تلفن‌هاست اما رایانه‌های شخصی موبایل نیز از شبکه‌های جدید بهره زیادی خواهند برد.

آیا زمان خداحافظی با آنها فرا رسیده؟

آینده رایانه‌های رومیزی

آیا زمان خداحافظی با آنها فرا رسیده؟

۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۸

فناوری دائما در حال پیشرفت است، به این معنی که مردم باید هرازگاهی دستگاه‌هایی را که استفاده می‌کنند تعویض کرده یا ارتقا دهند. رایانه‌های رومیزی رو به افول هستند اما آیا نقطه‌ای وجود خواهد داشت که در آن این نزول کاهش یابد یا این‌که به طور کلی منسوخ می‌شوند؟تقاضای فزاینده‌ای برای کار از راه دور از سوی نیروی کار مدرن در چند سال اخیر وجود داشته است که غول‌های فناوری را تحت فشار قرار داده تا راه‌حل‌هایی برای برآورده کردن این تقاضاهای رو به رشد توسعه دهند.این‌که آیا رایانه‌های رومیزی درحال منسوخ شدن هستند یا نه، بحث‌برانگیز است، زیرا پیشرفت در فناوری امکان ایجاد رایانه‌های کوچک‌تر و سبک‌تر را فراهم کرده است. با این حال، رایانه‌های رومیزی هنوز ضروری هستند و مزایای آن را نمی‌توان به‌راحتی جایگزین کرد.

حکمرانی چینی در برابر هجوم غرب

حکمرانی چینی در برابر هجوم غرب

۱۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱

در دسامبر2015، هزاران کارآفرین و تحلیلگر فناوری، همراه با چند تن از سران کشورهای بین‌المللی، در جنوب چین، برای دومین کنفرانس جهانی اینترنت این کشور گرد هم آمدند. در مراسم افتتاحیه، رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ، چشم‌انداز خود را برای آینده اینترنت چین بیان کرد. شی جین‌پینگ با هشدار نسبت به مداخله خارجی «در امور داخلی دیگر کشورها» گفت: «ما باید به حق تک‌تک کشورها برای انتخاب مستقل مسیر توسعه سایبری خود احترام بگذاریم.» هیچ‌کس تعجب نکرد چراکه شی قبلا ثابت کرده بود اینترنت چین دنیایی برای خودش خواهد بود که محتوای آن به دقت تحت نظارت و مدیریت حزب کمونیست است. در سال‌های اخیر، رهبری چین منابع بیشتری را به کنترل محتوای آنلاین اختصاص داده است. سیاست‌های دولت به کاهش چشمگیر تعداد پست‌ها در پلتفرم وبلاگ‌نویسی چینی Sina Weibo(مشابه توییتر) کمک کرده است.

نیازمندی ها