استانها - عمومی - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

عمومی
ایران در تدارک اربعین

ایران در تدارک اربعین

۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۲

گذر زمان عاشقان سیدالشهدا را به محرم و اربعین نزدیک‌تر کرده و از هم اکنون باید منتظر حضور و حرکت عظیم زائران در مراسم و راهپیمایی اربعین باشیم.

«ساحل» در انتظار تحول دریامحور

«ساحل» در انتظار تحول دریامحور

۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۳

رونق و شکوفایی گردشگری دریایی یکی از اولویت‌های اعلام‌شده دولت و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است. در سند تحول دولت هم در دو بخش به موضوع تحول دریامحور و تحول گردشگری دریایی اشاره شده است.

روزهای سپید «قره‌سو» آغاز شد

روزهای سپید «قره‌سو» آغاز شد

۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۶

قره‌سو، رودخانه‌ای است که برای کرمانشاهی‌ها یک تاریخ است. تاریخی که از گذشته‌های دور با آن خاطرات زیادی داشته و حتی در دوره‌ای از طریق آن امرار معاش می‌کردند.

آغاز مرگ مراتع با بهره‌برداری ۶برابری

آغاز مرگ مراتع با بهره‌برداری ۶برابری

۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۳

حال و روز مراتع ایران اصلا خوب نیست و بهره‌برداری‌های بی‌مورد و سوء‌مدیریت‌ها در سایه بی‌برنامگی‌ها موجب شده تا این منابع خسارات جبران‌ناپذیری ببینند و احیای دوباره آنها به زمان و سرمایه زیادی نیاز داشته باشد.

ال‌ نینو فعال شده، آماده‌باش برای مسئولان

ایران به دلیل فعال‌ شدن پدیده گرم‌ اقیانوسی باید در انتظار بارش‌ های زیادی باشد

ال‌ نینو فعال شده، آماده‌باش برای مسئولان

۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۳:۳۴

اواسط دهه 90 بود که بحث ال‌نینو و بارش‌های ناشی از این پدیده در ایران مطرح شد. ال‌ نینو و لانینا الگوهای پیچیده آب‌وهوایی و مربوط به تغییرات دمایی در اقیانوس‌های زمین هستند که به گفته کارشناسان هواشناسی، چرخه اقلیمی این جریان‌ها در اقیانوس‌آرام بوده و معمولا در دوره‌های زمانی دو تا هفت‌ساله اتفاق می‌افتند.

ایران، درگیر فرونشست زمین

ایران، درگیر فرونشست زمین

۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۴

مدت‌هاست کارشناسان درباره پدیده خطرناکی در کشور به طور جدی هشدار می‌دهند. پدیده‌ای به نام «فرونشست زمین».

بی‌رحمی شهروندان با گیاهان دارویی

بی‌رحمی شهروندان با گیاهان دارویی

۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۸

تا چند سال پیش اکثر گیاهان دارویی به صورت خودرو در مراتع و کوهپایه‌ها به چشم می‌خوردند و در ماه‌های فروردین و اردیبهشت مردم برای چیدن آنها دست به کار می‌شدند اما طی سال‌های اخیر و با هجوم شهروندان به این مناطق و بی‌توجهی در نحوه برداشت گیاهان، کار به جایی رسیده که برخی از این گونه‌ها رو به انقراض رفته‌اند. سمنان از جمله استان هایی ‌است که گیاهان مرتعی خود را در حال نابودی می‌بیند.

دریا را دریابیم

دریا را دریابیم

۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۲

براساس آمارها تا‌کنون فقط ۱۰‌درصد از ظرفیت‌ دریاها برای درآمدزایی مناطق ساحل‌نشین کشور استفاده شده که بیانگر سهم ناچیز اقتصاد از دریاست.

پیشروی بیابان؛ کابوس اراضی کشاورزی

پیشروی بیابان؛ کابوس اراضی کشاورزی

۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۹

مدیریت آب ضرورتی گریزناپذیر است و اگر امروز برای این امر فکری نشود حتما ایران روزهای سختی را در آینده تجربه خواهد کرد. خشکسالی‌ ها ادامه دارد و این حقیقتی است که بسیاری از مدیران هنوز نمی‌خواهند آن را بپذیرند.

کوچ‌های زودهنگام و مخرب

کوچ‌های زودهنگام و مخرب

۲۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۱

عشایر قشری زحمتکش و کم‌درآمد هستند اما نقش قابل‌توجهی در تولید کشور دارند و از این رو لازم است راهکارها و اهداف برای خدمت به جامعه عشایری و نیز برخورد با متخلفان بررسی و برای مسائل موجود چاره‌اندیشی شود.

نیازمندی ها