jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۰۶۱ ۱۶ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۲:۵۹

مسئولیت سنگینی است، صدا و سیما باید بتواند برنامه هایی جذاب و شاد و در عین حال تاثیرگذار بر جامعه، مردم و فرهنگ کشور تولید کند و با شبکه های ماهواره ای هم رقابت کند.

حالا وقتی بحث تعطیلات نوروز به میان می آید خواه ناخواه توقعات هم از این سازمان بیشتر می شود و مردم منتظر دیدن برنامه هایی متفاوت از دیگر ایام سال هستند. برنامه هایی که باید جامع نیاز طیف های مختلف مخاطبان باشند.

امسال و در شرایط خاص پیش آمده که ویروس کرونا معضلات بسیاری را ایجاد کرده بود، انتظار می رفت صدا و سیما برنامه های موفق تری داشته باشد. اما انصاف این است که ببینیم سازمان با چه شرایطی و معضلاتی روبه رو بوده و چه چیزهایی را از سر گذرانده است.

اول از همه باید این نکته را مدنظر داشت که همین معضل کرونا تا چه اندازه شرایط را برای تولید و ضبط برنامه ها دشوار کرد. طبعا همانطور که کرونا تمام شئونات زندگی عادی ما را تحت الشعاع قرار داد، برنامه‌ریزی‌های نهادها و سازمان‌های مختلف از جمله صدا و سیما را دچار تغییر و به هم ریختگی کرد.

معضل بزرگ تر و جدی تر اما چیزی است فراتر از ماجرای شیوع یک ویروس. اگر نگاهی منتقدانه به برنامه های صدا و سیما داشته باشیم می بینیم محدودیت های مالی کار را سخت کرده است. کمبود منابع مالی طبعا سازمان را به سمت و سویی می برد که نتواند انتظارات مخاطبان را چندان برآورده کند.

این مشکل را هم خود سازمان نمی تواند حل کند و انتظار می رود دولت به این نکته توجه کند. دولت همانطور که به بهداشت و سلامت مردم توجه می کند، باید حواسش به این نکته هم باشد که جامعه در هر حال نیاز به پخش برنامه هایی با کیفیت بالا از رادیو و تلویزیون دارد.

هر قدر برنامه های رسانه ملی جالب‌تر و جاذب‌تر باشد، دست شبکه های ماهواره ای از خانه ها و به تبع آن از تاثیرگذاری بر جامعه کوتاه تر می شود. امیدوارم دولت به مسئله مهم کمبود بودجه صدا و سیما توجه نشان دهد و فضا را برای تولید برنامه های بهتر در آن فراهم کند.

برنامه هایی که تاثیرگذاری بهتری بر جامعه داشته باشند و بتوانند در عرصه فرهنگسازی برای جامعه پررنگ تر عمل کنند.

حسن بنیانیان - دبیر کمیسیون فرهنگی شورای انقلاب فرهنگی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر