jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۲۹۰۰ ۱۳ فروردين ۱۳۹۹  |  ۲۲:۳۰

اخیرا برخی منابع غیررسمی مدعی شدند که دارویی به نام فاویپیراویر وارد کشور شده و در اغلب موارد مورد استفاده در درمان کرونا پاسخ‌دهی مطلوبی داشته است.این منابع همچنین اعلام کردند که اخیرا در درمان یکی از افراد مشهور نیز از این دارو استفاده شده و او صرفا به خاطر مصرف این دارو درمان شده است.

title

به گزارش جام جم آنلاین، اما این ادعا تا چه حدی تایید شده است؟ مینو محرز قائم مقام انجمن حمایت از بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این خصوص به میزان گفت: متاسفانه در یک چنین موقعیت‌هایی عده‌ای دعوا‌های جناحی را وارد میدان می‌کنند که البته باعث تاسف است. هیچ کدام از این دارو‌ها از نظر جهانی تائید نهایی برای درمان ویروس کرونا را نگرفته اند.

قائم مقام انجمن حمایت از بیماری‌های عفونی افزود: داروی فاویپیراویر مقداری در کشور وارد شده و به برخی از افراد که مبتلا به ویروس کرونا نیز بوده اند داده شده است. هنوز در حال بررسی این دارو هستیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: باید روی این دارو‌ها کار شود و نتیجه قطعی گرفته شد و این گونه نیست که هر کس هر دارویی بخواهد وارد کند. این نوع داروها، دارو‌های گرانی هستند که تائید جهانی هم ندارند. باید روی این دارو‌ها آزمایش انجام شود به برخی از مبتلایان به کرونا هم داروی فاویپیراویر داده شده است، ولی اصلا مشخص نیست که بهبود پیدا کردن برخی از آن‌ها ناشی از مصرف این بیماری است یا خیر. شاید اگر این دارو را هم مصرف نمی‌کردند بهبود پیدا می‌کردند.

قائم مقام انجمن حمایت از بیماری‌های عفونی تاکید کرد: هیچ دارو شناخته شده‌ای در کشور و در جهان برای درمان ویروس کرونا وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: داروی فاویپیراویر دارویی است که ژاپن برای درمان آنفلوآنزا از آن استفاده کرده مثل کشور ما که در ابتلا از داروی تامی فلو استفاده می‌کردیم و الان کنار گذاشته شده است. این دارو برای درمان آنفلوآنزا بوده است که برای درمان کرونا هم استفاده شده، ولی هنوز تائید نشده است.

محرز با بیان اینکه نباید در این موقعیت که مردم خیلی حساس هستند این حرف‌ها زده شود، اضافه کرد: اینکه چند بیمار از این دارو استفاده کرده اند و بهبود پیدا کرده اند دلیل بر این نیست که کاملا موثر است، چون در کنار این دارو خیلی از دارو‌های دیگر هم به بیماران داده می‌شود.

قائم مقام انجمن حمایت از بیماری‌های عفونی اضافه کرد: مردم نگران نباشند اگر این دارو داروی موثری باشد مطمئنا در اختیار مردم قرار داده می‌شود و بلافاصله در کشور ساخته خواهد شد. هیچ کشوری این دارو‌هایی که برای درمان بیماری‌های ویروسی معرفی شده اند را برای درمان کرونا تائید نکرده است.

محرز افزود: اگر مشخص شود که این دارو موثر است مقدار بیشتری به کشور وارد خواهد شد و سپس متخصصان روی آن کار خواهند کرد تا به تولید برسیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر