jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۲۷۱۵ ۱۰ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۳:۵۸

بیماران پیر و به خصوص آنهایی که کهولت سن دارند مهم نیستند. آنها بر روی تخت بیمارستان رها می شوند تا خدمات پزشکی به آنهایی که جوان تر هستند، برسند. دستگاه های تنفسی آنها قطع می شود و به بیماران کرونایی جوان تر وصل می شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از سایت NHS،  «وضعیت در بیمارستان های اسپانیا و ایتالیا بحرانی است؛ آنقدر بحرانی که پزشکان تصمیم می گیرند که چه کسی زنده بماند و چه کسی نماند. در واقع آنقدر تعداد بیماران زیاد است که دست به انتخاب می زنند و چاره ای هم جز آن ندارند. آنها به بالین بیماران می روند. خوب نگاه می کنند که ببینند چه کسی جوان است و چه کسی پیر. با خود یک استدلال بسیار غم انگیز دارند. آنهایی که پیرترند به اندازه کافی زندگی کرده اند پس بهتر است فرصت زندگی کردن به جوان ترها داده شود. به همین سادگی به دلیل کمبود امکانات دستگاه های تنفسی را از افراد پیر جدا می کنند و به جوان تر ها می زنند. افراد پیر و سالخورده را روی تخت رها می کنند. این افراد سالخورده اگر خوش شانس باشند زنده می مانند اما اگر نباشند باید به کام مرگ فرو بروند. هیچ کسی هم نیست که به وضعیت آنها رسیدگی کند».

این داستان وحشتناک را در روزهای اخیر بسیار شنیده ایم. حتی تصور اینکه یک انسان به جرم پیر بودن حق استفاده از دستگاه های تنفسی را ندارد مو به تن همه سیخ می کند. اما این داستان را باور نکنید. این داستان بی رحمانه چیزی جز یک شایعه تلخ نیست. شایعات مربوط به جدا کردن دستگاه های تنفسی از افراد پیر و سالخورده به هیچ عنوان صحت ندارد.

یک متخصص مراقبت های ویژه سازمان خدمات بهداشتی بریتانیا در اینباره گفت: «می توانم به شما بگویم که این نمی تواند از حقیقت فراتر رود. این دروغ های فریبنده نه تنها توهین تلقی می شوند بلکه برای بیماران مضر هستند.»

این متخصص مراقبت های ویژه که در سازمان جهانی بهداشت نیز کار می کند گفت: «آنقدر این شایعه بی رحمانه ادامه پیدا کردند بسیاری از افراد سالمندی که به کرونا مبتلا شدند از ترس رها شدن در بیمارستان و مردن ماندن در خانه را ترجیح دادند. اما اولویت بندی چنینی صحت ندارد. اولویت بندی بر اساس اینکه چه کسی به دستگاه های تنفسی نیاز دارد صرفا بر این اساس است که چه کسی اوضاع وخیمی دارد. واقعیت بسیار بزرگ و پراهمیت این است که برای رسیدگی به وضعیت بیماری با شرایط سخت به هیچ عنوان جنسیت، سن و نژاد او در نظر گرفته نمی‎شود».

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر