jamejamclick
کلیک وب کد خبر: ۱۰۱۲۶۹۷ ۲۸ اسفند ۱۳۹۵  |  ۱۱:۰۰

اینستاگرام پر شده از سلبریتی‌هایی که به واسطه عکس‌ها و پست‌هایی که به اشتراک می‌گذارند توانسته‌اند دنبال‌کنندگان زیادی را جذب کنند. من هم بعضی از این سلبریتی‌های مجازی را که در عالم واقعی آدم‌هایی معمولی هستند دنبال می‌کنم.

تبلیغات پنهان در اینستاگرام

وقتی آنها را فالو کردم، انگیزه‌ام مشخص بود: عکس‌ها یا ویدئوهای دلچسبی به اشتراک می‌گذاشتند و یک متن مرتبط هم زیرش می‌نوشتند که خواندنش برای منِ اهل قلم خالی از لطف نبود، اما مدتی است هر چند وقت یکبار یکی از این سلبریتی‌ها را آنفالو می‌کنم، حتما می‌پرسید چرا؟ عمیق‌تر که در بحرشان می‌روم، می‌بینم دلیلی که باعث می‌شد آنها را دنبال کنم از بین رفته است. آنها واقعی نیستند، عکس‌هایشان نیز واقعی نیست. منظورم از واقعی نبودن این نیست که خودشان عکس را نگرفته‌اند، می‌خواهم بگویم دیگر مثل آن روزهای اول جذب این آهنرباهای قوی نمی‌شوم، چون حس می‌کنم تغییر کرده‌اند، همه نوشته‌ها و عکس‌هایشان دلی نیست.

این تغییر بسیار واضح است؛ آنها دارند غیرمستقیم و حتی گاهی مستقیم کالا یا خدماتی را تبلیغ می‌کنند. من یک اکانت روابط عمومی یا اکانت رسمی یک شرکت را فالو نکرده‌ام، ولی وقتی به خودم می‌آیم، می‌بینم همین آدم‌های معمولی به من می‌گویند چه چیزی را از کجا بخر و به چه مکانی برای وقت‌گذرانی برو!

ماجرا از این قرار است که شرکت‌ها به قدرت شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات غیرمستقیم پی برده‌اند و برای تبلیغ محصول یا خدمت خود چه راهی بهتر از این که از فرد محبوبی که بی‌طرف به نظر می‌رسد، استفاده کنند. شرکت‌ها در ازای دریافت پول یا هدیه‌ای از محصول یا خدمت خود، سلبریتی‌های اینستاگرام را مجاب می‌کنند محصولات خود را در صفحه‌شان که دنبال‌کنندگان زیادی دارد، تبلیغ کنند.

گاهی این تبلیغ آنقدر ظریف انجام می‌شود که ما اصلا متوجه آن نمی‌شویم و همین من را می‌ترساند: این‌که کسی که برای هدف دیگری او را دنبال می‌کنم، تاثیری که انتظارش را ندارم روی من بگذارد.

این ماجرا باعث شده هرچند وقت سلبریتی‌هایی را که به ماشین تبلیغ برندها و کسب و کارهای مختلف تبدیل شده‌اند، آنفالو کنم.

مائده گیوه چین

ضمیمه کلیک جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر