راهکار‌های نخبگانی برای توسعه‌فضایی

«جام‌‎جم» در گفتگو با پژوهشگر نخبه پژوهشگاه فضایی ایران بررسی کرد

راهکار‌های نخبگانی برای توسعه‌فضایی

۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۶

صنعت هوا فضا از بخش‌های اثرگذار و غیرقابل انکار صنایع مهم آینده است. صنعتی که در سال‌های اخیر تلاش شده در ایران هم توسعه پیدا کند و بستر‌های لازم برای رشدش فراهم شود. با وجود این، حوزه فضایی در کشور ما هنوز بسیار جوان است و چالش‌های فراوانی در پیش رو دارد از بخش اطلاع‌رسانی و آموزش گرفته تا بخش‌های زیرساختی و همکاری‌های بین‌المللی. شنیدن دغدغه‌های متخصصان این حوزه می‌تواند گوشه‎هایی از مشکلات را برای سیاست‌گذاران و دولتمردان روشن کند.

ببینید | جهان بدون همراه هوشمند

ببینید | جهان بدون همراه هوشمند

۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۰

شاید حالا اغراق نباشد بگوییم تعداد آدم‌هایی که روزگاری پیش از تلفن‌ های هوشمند را به یاد دارند کمتر تعداد افرادی است که در این عصر زیسته‌اند.

انقلاب با نوارچسب‌ علیه نخ‌وسوزن‌بخیه

انقلاب با نوارچسب‌ علیه نخ‌وسوزن‌بخیه

۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵

بعد از عمل‌جراحی، عفونت جای زخم و جوش‌خوردن کامل زخم از نگرانی‌های پزشکان است. به‌همین‌دلیل هم رعایت‌های ویژه‌ای مثل نحوه راه‌رفتن، سرفه‌کردن، نشستن و... به بیمار توصیه می‌شود اما یافته جدید که فعلا روی موش‌ها تاثیر مثبتی داشته، نشان می‌دهد نخ و سوزن بخیه، احتمالا به‌زودی بازنشسته می‌شود.

نابودی پلاستیک‌ها با کمک کرم‌ها

نابودی پلاستیک‌ها با کمک کرم‌ها

۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵

مواد پلاستیکی و ماندگاری طولانی‌مدت آن در طبیعت از بلایایی است که در قرن اخیر بشر به این کره‌خاکی تحمیل کرده است. افزایش حجم تولید پلاستیک در دنیا به‌ویژه در سال‌های اخیر باعث شده زباله‌های پلاستیکی سهم زیادی را به خود اختصاص دهند که به دلیل تجزیه نشدن آنها در طبیعت، تا سال‌ها و حتی قرن‌ها باقی می‌مانند و باعث آلودگی محیط‌زیست و نابودی گونه‌های جانوری می‌شود.

فناوری‌هایی از جنس آینده

فناوری‌هایی از جنس آینده

۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۱

جریان سریع فناوری هر روز با شگفتی‌های جدیدی همراه است. بررسی آخرین پیشرفت‌ها و دستاوردهای فناورانه روز دنیا فرصت خوبی برای یادآوری این موضوع است که خلاقیت هیچ انتهایی ندارد. خلاقیت‌هایی که می‌توانند تأثیر معناداری در بهبود سطح زندگی بشر داشته باشند و گاهی دل‌مان می‌خواهد زودتر روانه بازار شوند. در ادامه به بررسی برخی از این دستاوردهای فناورانه روز دنیا می‌پردازیم.

ساخت نوع جدید سرامیک که با گرما تغییر شکل می‌دهد

ساخت نوع جدید سرامیک که با گرما تغییر شکل می‌دهد

۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۱

مهندسان دانشگاه نورث ایسترن نوع جدیدی از سرامیک را ابداع کرده اند که می‌توان آن را به اشکال پیچیده و ضخامت اندک تولید کرد.

دوربین عکاسی، مغلوب گوشی‌هوشمند

دوربین عکاسی، مغلوب گوشی‌هوشمند

۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۰

از ویژگی‌های برجسته در بسیاری از گوشی‌های هوشمند جدید به‌ویژه گوشی‌های پرچمدار، دوربین آنهاست. با کوچک‌تر شدن حسگر‌های تصویری (درعین‌حال بهتر شدن آنها) و قدرت محاسباتی تلفن‌های هوشمند که امکان بهبود تصاویر پیچیده را در لحظه فراهم می‌کند، این روز‌ها کیفیت عکس‌هایی که با گوشی‌های هوشمند روز گرفته می‌شود نزدیک به کیفیت عکس‌هایی شده است که روزگاری فقط با دوربین‌های گران‌قیمت با لنز قابل تعویض ثبت می‌شد.

هشدار برای خطرناک‌ترین رویارویی فناوری

هشدار برای خطرناک‌ترین رویارویی فناوری

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۲

موتور جست‌وجوی گوگل بر اساس متنی که به آن داده‌می‌شود، نتایج مرتبط با آن را نمایش می‌دهد. کاوشگر اینستاگرام بر اساس سابقه فعالیت‌های گذشته حساب کاربری فرد، مجموعه‌ای از پست‌های مشابه را به او پیشنهاد‌می‌دهد. اینها فقط دو نمونه از کاربرد روشن و مثبت هوش‌مصنوعی در زندگی روزمره ما هستند.

شتاب صنعت با چرخ‌دنده نانو

شتاب صنعت با چرخ‌دنده نانو

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۴

سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو از ۹مهر آغاز شده و تا امروز ادامه دارد. این نمایشگاه محل خوبی برای دیدن توانمندی‌های متخصصان و دانشجویان ایرانی است که توانسته‌اند با دانش خود محصولاتی را تولید کنند که سال‌ها نمونه‌های خارجی‌اش برای استفاده در صنعت به داخل ایران وارد می‌شده است.

موفقیت در اولین آزمون دفاع از زمین

در هفته جهانی فضا، اهمیت دستاورد مأموریت فضایی «دارت» را بررسی می‌کنیم

موفقیت در اولین آزمون دفاع از زمین

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲

دانشمندان ناسا در اولین آزمایش واقعی برای دفاع از سیاره آسیب‌پذیر زمین در برابر برخورد با سیارک‌ها، موفق شدند ساعت ۲و۴۴دقیقه بامداد سه‌شنبه پنجم مهر به وقت ایران فضاپیمای ۳۲۵‌میلیون دلاری دارت را با سرعت سرسام‌آور ۲۲هزار و ۵۳۰کیلومتر بر ساعت، عامدانه به سطح سیارک دیمورفوس (Dimorphos) بکوبند.

قبلی۵بعدی