jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۲۴۵۸ ۰۶ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۰:۴۶

در شرایطی که شست وشوی مداوم دست‌ها برای جلوگیری از ابتلا به ویروس جدید کرونا توصیه می‌‌شود اما بیش از نیمی از مردم یمن به آب سالم و مواد شوینده دسترسی ندارند.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، با گذشت بیش از پنج سال از جنگ یمن، علاوه بر ده‌ها هزار کشته و مجروح و میلیون‌ها آواره، وضعیت بهداشتی این کشور در طی سال‌ها محاصره و نبود امکانات پزشکی، عامل دیگر مرگ و میر مردم یمن به شمار می‌رود؛ موضوعی که در گیرودار شیوع ویروس کرونا بار دیگر توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است.

وبگاه القدس العربی، در این خصوص نوشته است که این روزها کارشناسان بهداشتی مدام به شستن دست‌ها برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ سفارش می‌کنند؛ اما این برای میلیون‌ها نفری که به آب شرب سالم دسترسی ندارند؛ شدنی نیست.

هنوز در یمن میزان ابتلا به ویروس کرونا آن مقداری که در دیگر نقاط جهان گزارش می‌شود، ثبت نشده است؛ اما نگرانی‌های بسیاری از گسترش این بیماری در فقیرترین کشور عربی و وقوع یک فاجعه انسانی وجود دارد.

بنابراین گزارش پس از پنج سال جنگ و خونریزی در اثر ورود ائتلاف سعودی به یمن، این کشور با فروپاشی سیستم بهداشتی مواجه است و بیش از ۳.۳ میلیون آواره در مدارس و اردوگاههایی که به علت نبود آب شرب سالم بیماری‌هایی نظیر وبا در آن‌ها شیوع یافته، زندگی می‌کنند.

«کارلین سگین» مدیر پروژ‌های سازمان «پزشکان بدون مرز» در یمن، عراق و اردن به القدس العربی گفت که یمنی‌ها قادر به دست‌یابی به آب سالم یا مواد شوینده همچون صابون نیستند.

او تأکید کرد: «چگونه می‌توانیم به شست‌و‌شوی دست‌ها توصیه کنیم در حالیکه چیزی برای شستن دست‌هایت نداری؟»

سازمان یونیسف نیز گزارش داده است که در پنج‌ سالگی جنگ یمن ۱۸ میلیون یمنی از جمله ۹.۲ میلیون کودک به آب سالم و بهداشت دسترسی ندارند. این‌ها علاوه بر مرگ و میرهایی است که بر اثر نبود غذا و گرسنگی در یمن رخ می‌دهد.

وبا یک بیماری عفونی است که آب غیر سالم از دلایل اصلی شیوع آن محسوب می‌شود هرچند درمان دارد اما تأخیر در درمان آن می‌تواند مرگ‌آفرین باشد.

«محمد عقیل» پزشک اورژانس در مرکز پزشکی «الجعده» در استان حجه می‌گوید که روزانه با ۳۰۰ مورد ابتلا به وبا مواجه است.

به گفته وی، بیشتر بیمارانی که به این مرکز پزشکی مراجعه می‌کنند به دلیل استفاده از آب ناسالم مریض شده‌اند.

از سوی دیگر «کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی» در توئیتر نوشت: «گفته می‌شود شست‌وشوی دست‌ها به طور مکرر مهم‌ترین عامل برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا است، اما نیمی از جمعیت یمن که به آب سالم دسترسی ندارند چه باید بکنند؟»

در حالیکه هنوز ویروس کرونا در یمن چندان شیوع نیافته و یا حداقل نبود یک حکومت مرکزی، دسترسی به آمار را دشوار کرده، اما دولت نحات ملی مستقر در صنعاء اقدامات پیشگیرانه از جمله تعطیلی مدارس و لغو پروازهای سازمان ملل به فرودگاه صنعاء را در پیش گرفته است ولی در جنوب یمن منطقه‌ای که در کنترل دولت مستعفی منصور هادی است، خبر چندانی از اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد و در عین حال حملات ائتلاف سعودی و محاصره همه جانبه یمن نیز ادامه دارد.

«محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن دیروز (دوشنبه) در استقبال از پیشنهاد «آنتونیو گوترش» برای توقف درگیری‌ها در سرتاسر جهان جهت مبارزه با شیوع کرونا، خواستار پایان محاصره یمن و ورود تجهیزات پزشکی برای مبارزه با این بیماری شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
نظرسنجی بیشتر
کدام یک از سریال های نوروز 99 را بیشتر پسندیده اید؟
پایتخت 6 - شبکه یک
کامیون - شبکه دو
دوپینگ - شبکه سه
میانبر - شبکه پنج
شش قهرمان و نصفی - شبکه آی فیلم